איכות מבצעים רכישה בטוחה SSL שביעות רצון לקוחות שירות לקוחות
רכוש עבודה פרסם עבודה

אינטליגנציה רגשית ואנשים שחוו אובדן מקרבה ראשונה

דף הבית >> מקצועות >> פסיכולוגיה >> כללי >> אינטליגנציה רגשית ואנשים שחוו אובדן מקרבה ראשונה

מספר העבודה140920143320
שם העבודהאינטליגנציה רגשית ואנשים שחוו אובדן מקרבה ראשונה
שנת פרסום2013
מוסד לימודיםהאוניברסיטה הפתוחה
קורספסיכולוגיה
מספר עמודים30
מספר מילים7,000
מספר מקורות30
מחיר300 ש"ח
מילות מפתחפסיכולוגיה,מחקר,אינטליגנציה רגשית ,יעילות ההתמודדות,מדידת אינטליגנציה,מודלים של אינטליגנציה רגשית,אובדן מקרבה ראשונה
תיאור העבודה

מחקר עוסק בבחינת קיום  קשר בין אינטליגנציה רגשית לבין יעילות ההתמודדות


קנו עכשיו ! קבלו את מייד בסיום ההזמנה 

מבצע הנחה
הזמן עכשיו
תקציר העבודה

אינטליגנציה היא היכולת לפתור בעיות במסגרת חברתית נתונה, לאדם יש מספר אינטליגנציות שמטרתן העיקרי הוא בשלושה מישורים: איתור בעיות, הצגת שאלות ופתירתן. לדעת חוקרים מסוימים לא ניתן למדוד חלק מהאינטליגנציות באמצעות מבחנים.


אינטליגנציה רגשית היא הדרך בה אנו מנהלים את חיינו תוך מתן מקום לרגשות, למחשבות ולהתנהגות ובעיקר לעצמנו. מילת המפתח היא מודעות. חיבור אמיתי בין הראש השכל וההבנה. יש אנשים שפועלים דרך השכל המבינים רגשות המהווה  עבורם מטרד ולכן את רב ההחלטות יעשו לפי השכל. אך, אם מתעלמים מרגש, זה לא אומר שהוא אינו קיים. (נשר) אינטליגנציה רגשית היא היכולת לנתח רגשות בצורה מדויקת, לבחון ולבטא רגשות. היכולת להתחבר ולייצר רגשות כאשר הם מקדמים חשיבה, להבין רגשות והידע המשתמע מהן וכן היכולת לכוון רגשות באופן שהם מסייעים לצמיחה אישית ואינטלקטואלית. ניתן למצוא הרבה מודלים לאינטליגנציה רגשית, אחד מהם שלא יתואר בהרחבה כאן אולם הוא מובא כדוגמא הוא המודל של  Pertrides  ו Furhnhan. הרואים אינטליגנציה רגשית כתכונה של אישיות. (Petrides & Furnham, 2001)


במסגרת זו של בחינת ניהול חיינו ניתן גם לבחון  כיצד נתנהג במקרה של מוות במשפחה המוגדר כמצב לחץ קיצוני המשפיע על שורה נוספת של אבדנים, אובדן מערכת יחסים אינטימית יחידה במינה שבאה לסיומה, אובדן היכולת לחלוק רגשות וזכירת חוויות משותפות עם הנפטר, אובדן היכולת לתכנן את העתיד עם הנפטר, ושינוי התפקידים בתא המשפחתי בעיקר אם הנפטר הוא הורה. האובדן משפיע על כל אחד מבני המשפחה בדרך שונה. כל אחד מהילדים, על פי גילו, מינו וקרבתו אל המת. ניתן לומר כי אובדן אדם קרוב ואינטליגנציה רגשית מתפתחים בגילאים מוקדמים של ומשפיעים עליו לאורך כל חייו על תחומים שונים כגון התחום הסביבתי חברתי, יצירת קשרים ואינטראקציה עם הסביבה,  בהתפתחות התחום הרגשי עיבוד רגשות העולים וצפים בהקשר לאובדן האדם הקרוב ,בתחום הקוגניטיבי, ובתחום ההתנהגותי.


חוקרים בתחום האינטליגנציה הרגשית חלוקים בדעותיהם האם  יש ערך ניבויי משמעותי למחקרים אלו , במילים אחרות האם ניתן לבצע  מחקרים אמפיריים בתחום זה. החוקרים מחולקים לשני מחנות, המחנה המסחרי ש Goleman מזוהה אתו ויש הטוענים שהוא מוביל אותו. לעומתם מדענים כדוגמת Landy המשויכים לזרם האקדמאי נזהרים מהסקת מסקנות לגבי אפשרויות הניבוי של המחקרים האמפיריים וכוח הניבוי שלהם. ניתן להגיע לאותן מסקנות במבחני IQ ומבחני אישיות. חוקרים אלו משווים את יכולת הניבוי של אינטליגנציה רגשית לזו של מדדי אינטליגנציה או מדדי אישיות, ואף פעם לא לשניהם במקביל.


למרות השגות אלו מחקר זה מנסה "לנבא" את ההבדל באינטליגנציה רגשית והתמודדות עם מצבים בחיים בין אנשים שחוו אבדן מקרבה ראשונה לבין אנשים שלא חוו אבדן מקרבה ראשונה באמצעות מחקר שבדק 3 השערות.


קיימים הבדלים ברמת האינטליגנציה הרגשית בין אנשים שחוו אובדן מקרבה ראשונה לבין אנשים שלא חוו אובדן מקרבה ראשונה.


 


אינטליגנציה רגשית ואנשים שחוו אובדן מקרבה ראשונה


 


אילון בספרה איזון עדין מגדירה מוות במשפחה כמצב לחץ קיצוני המשפיע על שורה נוספת של אבדנים, אובדן מערכת יחסים אינטימית יחידה במינה שבאה לסיומה, אובדן היכולת לחלוק רגשות וזכירת חוויות עם הנפטר, אובדן היכולת לתכנן את העתיד עם הנפטר, ושינוי התפקידים בתא המשפחתי בעיקר אם הנפטר הוא הורה. האובדן משפיע על כל אחד מחברי המשפחה בדרך שונה. כל אחד מהילדים, על פי גילו, מינו וקרבתו אל המת, יש מקרים בהם ההורה הנותר כה שקוע באבלו עד כי זונח את ילדיו ומתעלם מאבלם. (עפרה, 1983) ברנר דז'יאן במאמר שפרסמה בשנת 2013  מחזקת ואומרת שהשפעת האובדן על האדם שונה מגיל לגיל  וההשפעה העיקרית מתבצעת בגילאים הצעירים ומשפיעה על התפתחות והתבגרות האדם בעתיד, כבר בגיל הינקות התינוק מרגיש בחיסרון הדמויות המשמעותיות בחייו המספקות לו תנאים בסיסיים של אוכל תשומת לב ולבוש, בגיל זה אין הבנה ממשית של המוות, אך חוסר זה ישפיע בעתיד על התנהגות הילד. הוכח כי קיים קשר בין מות הורה בילדות לבין דיכאון, חרדה, התפרצויות זעם, התנהגות עבריינית, ושימוש בסמים ואלכוהול בגיל מאוחר יותר. (דז'יאן, 2003)


 


מדידת אינטליגנציה רגשית


 ישנן מספר בעיות במדידה האמפירית באינטליגנציות רגשיות. ראשית, למרות שיש הרבה מאוד אפשרויות אף אחת מהן לא ישקללו את כל הגורמים. הבעיה השנייה היא שההגדרה של המושגים נוטה לזייף מפני שבתשובות מתארים את הפעולה מבלי לציין למה היא בוצעה. השאלה היא באם ניסיון לבניית מדדים אמפיריים כדאית . יש כאלה הגורסים כי עדיף לדגום מדגם גדול מהאיכויות הספציפיות, חלופה אחרת גורסת כי הדרך הטובה ביותר היא להתחיל עם תיאוריה מסוימת ולתת לה להוביל את תוכנו של המחקר לכוון מדידה תיאורטי או  רציונאלית. המודל  משלב 13 מושגים שונים . פעולת התמודדות היא תהליך של נקיטת צעדים אקטיביים כדי לנסות להסיר או לעקוף את גורם הלחץ או כדי לשפר את השפעותיו. התמודדות פעילה כוללת יזום של פעולה ישירה, הגדלתו של אחד המאמצים, ומנסה להוציא לפועל  ניסיון התמודדות באופן הדרגתי .

תוכן עניינים

מבוא. 3


סקירת ספרות. 5


אינטליגנציה רגשית. 5


מודלים של אינטליגנציה רגשית. 7


אינטליגנציה רגשית ואנשים שחוו אובדן מקרבה ראשונה. 9


מדידת אינטליגנציה רגשית. 10


ניסוח מטרות המחקר והשערותיו 13


השיטה. 14


ממצאים. 16


דיון ומסקנות. 25


סיכום. 27


ביבליוגרפיה. 29


נספחים. 31


נספח א. 32


נספח ב. 34 

עוד עבודות בנושא כללי
סיכומי הרצאות בנושא לחצים בעבודה ודרכי התמודדות
רכישת שפה אצל ילדי אתיופייה
איום הסטריאוטיפ בקרב האוכלוסייה הערבית – איום על העצמי ואיום על הקבוצה
עבודה מסכמת בתורת הראיון- ציון 92
עמדות כלפי אלימות והעדפות צפייה בטלוויזיה בקרב מתבגרים
עוד עבודות בכללי
שתף |