איכות מבצעים רכישה בטוחה SSL שביעות רצון לקוחות שירות לקוחות
רכוש עבודה פרסם עבודה

אתיקה-אחריות רואה חשבון

דף הבית >> מקצועות >> חשבונאות >> חשבונאות ניהולית >> אתיקה-אחריות רואה חשבון

מספר העבודה170520163460
שם העבודהאתיקה-אחריות רואה חשבון
שנת פרסום2015
מוסד לימודיםלא צויין
קורסאתיקה
מספר עמודים15
מספר מילים4,000
מספר מקורות15
מחיר280 ש"ח
מילות מפתחעבודה אקדמית,חברת החשמל,אתיקה,טעות ,רואה חשבון , משק ישראלי
תיאור העבודה

בעבודה זו תוצג הבעיה שהתעוררה בחברת החשמל לאחר גילוי החוסר ב כ 1 מיליארד ₪ בתזרים המזונים בחברת החשמל, דבר שיכול היה לגרום לשיתוקה של החברה ואי אספקת חשמל לאזרחי המדינה. חברת החשמל הינה חברה מיוחדת ושונה מייתר החברות העסקיות. 


קנו עכשיו ! קבלו את מייד בסיום ההזמנה 

מבצע הנחה
הזמן עכשיו
תקציר העבודה

הבעיות התקציביות בחברות הציבוריות נפוצות בעולם כולו ולא רק בישראל והויכוחים לגורמים שהביאו את החברה למצבה הנוכחי רבים ומשתנים ממדינה למדינה ובכל מקרה לגופו של עניין. ישנם חילוקי דעות באיזה שיטות להשתמש במערכת הנהלת החשבונות ואין בעולם שיטה אחת המקובלת על כל המדינות בעולם. אחת המחלוקות היא תפקידו של רואה החשבון בפירמה ובגוף המבקר את פעילותה הכספית של החברה. האם רואה החשבון הוא שומר הסף של הציבור או שומר הסף של בעל החברה, למי הוא דואג? על רואי החשבון מופעלים לחצים שונים להטיית הדוחות הכספיים ועליו לתמרן בין כל הגופים ולרצות את כולם. עבודה זו תציג את הדילמות של רואי החשבון בנישה זו.


 


מטרות העבודה היא להציג את אחת הבעיות המטרידות במשק העולמי ובמשק הישראלי בפרט. מי שומר על האינטרס הציבורי ועל כספי הציבור בהתנהלות החברות הגדולות המשפיעות על המשק במדינה. למי נתונה נאמנות רואי החשבון המוגדרים כשומרי הסף בחברה ותפקידם להתריע על בעיות כספיות בחברה. האם הם יהיו נאמנים לבעלי ההון השולטים בחברה ומספקים להם מקור הכנסה לעיתים גבוהה מהמקובל במשק ותמורת זאת יעדיפו "לעגל פינות" ולחתום על דוחות לא אמינים שלא יציפו את הבעיה. כדוגמא אפשר לראות את פיטוריו של  רואה החשבון אדיר ענבר שהיה נציגה של הפירמה דלויט-ברייטמן-אלמגור וסירב לחתום על דוחות חברת החשמל בשנת 2009 בהיותו ממונה על ביקורת הדו"חות הכספיים. למרות התערבות מבקר המדינה שהיה גוף משמעותי ומשפיע באותה תקופה הוא נאלץ לעזוב את תפקידו בחברת החשמל ולעזוב את הפירמה למרות ניסיונו הרב. יתכן גם ש דלויט-ברייטמן-אלמגור פחדו מתביעת נזיקין מצד חברת החשמל דבר שיכול היה להביא להתמוטטות הפירמה, תופעה הנפוצה היום בעולם המערבי בחברות הגדולות.


מטרת העבודה היא לבדוק אלו גורמים הביאו לחוסר של כ 1 מיליארד שקל בחברת החשמל ולמחסור במזומנים בשנת 2009  עד כדי הפסקת פעולתה.


 


הטעות החשבונאית


תחילתה של הפרשה בחודש אוקטובר 2012 בפגישה שנערכה במשרד האוצר טענו נציגי חברת החשמל  כי הם זקוקים לתוספת בהולה של 1-1.4 מיליארד שקל בגלל  טעות שנפלה בחישובים בתזרים הכספים החזוי עד סוף 2012.  דירקטוריון החברה מינה את חברת גורן קפיטל כיועצת מטעמו לבחינת נסיבות המקרה. גורמים בממשלה הביעו לראשונה דאגה מאופן ניהול החברה ומיכולת אנשיה להתמודד עם האתגרים הפיננסיים העומדים בפניה מפני שחודש לאחר בקשת הכספים לא הצליחה החברה לנמק במפורש את הסיבות ולהצביע על אחראים. אנשי משרד האוצר דרשו מאנשי חברת החשמל להעביר 600 מיליון ₪ שהופקדו בניגוד לחוק לחשבון הנאמנות של העובדים. בדיווח לבורסה, נימקה חברת החשמל את ה"בור" התזרימי שגילתה בעלויות עודפות שנגרמו לה כתוצאה מרכש הדלקים באותו קיץ, אולם, גורמים בחברה ומחוצה לה הביעו ספק בנכונות הסבר זה. בין היתר, הועלו השערות כי מקור הטעות נובע מהשמטת הכספים שאמורה החברה להעביר לזכות יצרני החשמל הסולרי, או כי הסיבה לטעות נובעת מהגידול בעלויות יבוא הגז הטבעי הנוזלי (LNG), שבו תחל החברה. כמו כן, הועלתה השערה שלפיה כשל פנימי בהעברת נתונים בין אגפי הכספים בחברה, הוא שהביא לטעות. בעקבות אירוע זה פרש מתפקידו מנהל אגף הכספים בחברה, זכריה קיי לאחר 36 שנות עבודה בחברה (בר-אלי & טרילניק, 2012).

תוכן עניינים

תקציר. 3


מבוא. 4


פרק א. 5


פרק ב- חברת החשמל. 7


סיכום ומסקנות. 10


המלצות. 12


ביבליוגרפיה. 14


נספחים  

עוד עבודות בנושא חשבונאות ניהולית
השפעת החלפת מנכל על הדוחות הכספיים
ENRON-כשל שוק או קנוניה של חשבונאות מטעה
סנו מפעלי בורונוס בעמ חשבונאות ניהולית מתקדמת לחשבונאים
ניהול רווחים הקשר למאפייני דירקטוריון
השפעת מבנה הדירקטוריון על הביצועים הפיננסיים של החברות הציבוריות בישראל
עוד עבודות בחשבונאות ניהולית
שתף |