איכות מבצעים רכישה בטוחה SSL שביעות רצון לקוחות שירות לקוחות
רכוש עבודה פרסם עבודה

היחסים בין ישראל והפלשתים בימי הממלכה המאוחדת-מלכות דוד

דף הבית >> מקצועות >> יהדות ודתות >> יהדות וקבלה >> היחסים בין ישראל והפלשתים בימי הממלכה המאוחדת-מלכות דוד

מספר העבודה210620122564
שם העבודההיחסים בין ישראל והפלשתים בימי הממלכה המאוחדת-מלכות דוד
שנת פרסום2011
מוסד לימודיםאוניברסיטת תל אביב
קורסיהדות ומקרא
מספר עמודים16
מספר מילים6,429
מספר מקורות14
מחיר180 ש"ח
מילות מפתחמלכות דוד,פלשתים,מקדש,שופטים,הכתרת דוד
מבצע הנחה
הזמן עכשיו
תקציר העבודה
מבוא
מיהם הפלשתים מהיכן הגיעו? ואיפה ישבו?
הפלשתים הם אחד מהעמים המכונים "גויי הים" ומופיעים באזורינו החל מהמאה ה13 לפני הספירה, בתקופת התפוררות הממלכות החיתית והמצרית. הם ניצלו את חולשתן של ממלכות אלה וחדרו מהים והתיישבו בדרום ארץ ישראל לאחר מספר קרבות עם המצרים. התיישבותם בארץ מתרחשת בזמן ששבטי ישראל מתיישבים גם הם באזורי ההרים כאשר הערים הכנעניות מפולגות. במאות ה12 וה11 לפני הספירה מקבלות התרבויות הישראלית והפלשתית את עיקר המשקל והכח בהשפעה על התרבות בארץ ישראל זהו זמן פריחתה של התרבות הפלשתית.
ממקורות מצריים אנו למדים כי הפלשתים הגיעו מאיים בים התיכון. במקרא מקורם מכפתורים ולפי הפרוש הם הגיעו ממצרים (כנראה שכירים בצבא המצרי) או מכרתים המזוהה ככפתור. בספרות המקראית בתקופת האבות, אבימלך מלך גרר הוא פלשתי (בראשית כ"ו 1).והם מוזכרים לעיתים בסיפורי האבות, כנראה כי מחבר מאוחר יותר העתיק מציאות קיומם באזור לתקופה מוקדמת יותר. כך או כך בתקופת השופטים קיימים הפלשתים כגורם מרכזי באזור ומושבם בדרום מערב הארץ באזור שנקרא פלשת.
בספר יהושוע (י"ג 2,3) מצוין איזור פלשת "מן השיחור אשר על פני מצרים ועד עקרון צפונה לכנעני" כלומר כנראה מנחל אל עריש ועד צפונה לעקרון כשבמזרח הגבול עם יהודה ובמערב הים. חלק זה נחשב בעבר הרחוק יותר כנעני ומיושב על ידי ענקים. הערים המרכזיות הן עזה אשדוד אשקלון גת ועקרון. מוזכרות גם תמנע ציקלג ויבנה כערים שמקומם המדויק אינו ברור לנו. ובתקופה מסוימת גם בית שאן. בראש כל אחת מהממלכות הפלשתיות עמד סרן והאל המרכזי שלהם הוא דגון שעבורו נבנו מקדשים בעזה ובאשדוד, והיו גם בעל זבוב ועשתורת.
בעבודה זו אתאר את היחסים בין הפלשתים ובין הממלכה המאוחדת בראשות דוד. כדי לעשות זאת אעזר בספרו של משה גרסיאל ומאמרים שלו ושל אברהם לבנון על הפלשתים עד הגעת דוד ויחסיהם עם ישראל, הקרבות שניהל איתם דוד ומאזן הכוחות בתקופתו של דוד.
יש לזכור כי הפלשתים נחשבו כבעלי כוח רב בתקופה זו וככוח לוחם מאורגן ומאומן בעל אסטרטגיות לחימה המתוארות על ידי המצרים בכתבים שונים. אנו אפילו יודעים כיצד נראה חייל בצבא הפלשתי הודות לתיאור המפורט של גולית הפלשתי בהתמודדות האישית בינו לבין דוד, התמודדות שבסופה מוכתר דוד כמלך.
אבל ראשית עלי לסקור את מערך הכוחות והיחסים בין יהודה והפלשתים עוד לפני הגעת דוד בתקופת השופטים ושאול המלך.
המצב מול הפלשתים עד הכתרת דוד ועד איחוד הממלכה
עוד בתקופת שמשון הפלשתים מצויים במלוא כוחם "ובעת ההיא פלשתים משלים בישראל" (שופטים י"ד 4) ובני ישראל פונים לשמשון ואומרים:"הלא ידעת כי משלים בנו פלשתים מה זה עשית לנו..." (שופטים ט"ו 11). רצונו של שמשון בבנות פלשתים אינו נראה יאות לאביו ואימו והם אומרים לו "האין בבנות אחיך ובכל עמי אשה כי אתה הולך לקחת אשה מבנות פלשתים הערלים..." (שופטים י"ד 3) מכאן ניתן להבין שהיה זה מעשה נסבל אם כי לא מקובל. שמשון מבקר בתמנה ומתנקם בפלשתים אך בני יהודה מרצונם או בהכנעה לשלטון הפלשתי מסגירים אותו לידיהם. מאוחר יותר התחזקו הפלשתים אף יותר ובקרב אבן העזר השתלטו על המקדש בשילה הקימו את המצודה בגבעת בנימין ו"לקחו בשבי" את ארון הקודש. הפלשתים השתלטו על השרון והעמקים והגיעו עד בית שאן. בתקופה זו התפצלו ישראל ויהודה והפלשתים שלטו כנראה על רב ארץ ישראל מהירדן ועד הים.
תוכן עניינים
מבוא
מיהם הפלשתים מהיכן הגיעו? ואיפה ישבו?
המצב מול הפלשתים עד הכתרת דוד ועד איחוד הממלכה
ארגנום המדיני, חברתי, צבאי ודתי של הפלשתים.
דוד מלך עצמאי או מלך וסל בחסות הפלשתים?
שינוי הגישה של דוד ותחילת המלחמות מול הפלשתים.
בניית הממלכה הישראלית המאוחדת
ניצחונות דוד
סכום
עוד עבודות בנושא יהדות וקבלה
דמותה של ברוריה במדרשי חזל
חוק הייבום המקראי- עבודת סמינריון
שנויים בתלמוד ובכתבי הפוסקים
מאמר על לבוש יהודי ונוצרי
סיכום בנושא פולקלור יהודי- בעיות הגדרות ותיחום
עוד עבודות ביהדות וקבלה
שתף |