איכות מבצעים רכישה בטוחה SSL שביעות רצון לקוחות שירות לקוחות
רכוש עבודה פרסם עבודה

המדריך לבחירת מסלול הלימודים הנכון

דף הבית >> מאמרים >> המדריך לבחירת מסלול הלימודים הנכון

בחירת מסלול הלימודים והמקום בו תלמדו היא אחת ההחלטות החשובות ביותר שאנו עושים בחיינו. לבחירת החוג הנכון כמו גם בחירת המוסד עצמו יכולה להיות השפעה ישירה ועקיפה על עתידנו הכלכלי, מקום העבודה שלנו ועל אורך חיינו, ועל כן יש להקדיש זמן ומחשבה על בחירת המקצוע הנכון בכדי לצמצם את האפשרות שתתחרטו ותצטערו על בחירתכם.

מה ללמוד?

הדבר הראשון שעליכם לברר עם עצמכם היא במה תרצו לעסוק, באיזו מקום עבודה אתם רואים את עצמכם עובדים? האם אתם אנשי מספרים ורואים את עצמכם משתלבים במשרד רואי חשבון גדול או שמא אתם אוהבים לטייל ותרצו להיות מורי דרך? כיום יש אינספור מסלולי לימוד קיימים – החל מתקשורת, חשבונאות, מנהל עסקים ועד ללימודי עיצוב, קולנוע, רפואה או ספרות. כלל האצבע הוא לבחור מקצוע שקרוב לליבכם ושאתם לא סולדים ממנו. אל תקשיבו לכל אחד – לא כל המקצועות מתאימים לכולם, אל תלמדו מחשבים רק בגלל ששמעתם שהדוד של השכנה עושה מיליונים. תבחרו משהו שאתם אוהבים – ככה תבטיחו שגם אם לא תהיו עשירים לפחות תקומו עם שיר בלב. הקדישו לבחירת המקצוע זמן רב – חקרו את התחום, אל תעשו חצי עבודה – כך תצמצמו את האפשרות להתאכזב אחר כך. 

איפה ללמוד?

מלבד תחום הלימודים – אחד הדברים שיכולים להבדיל אתכם ממועמדים אחרים לתפקיד מסוים הוא המקום בו למדתם.  בימינו ישנם עשרות מקומות בהם ניתן ללמוד, חלקם נחשבים יותר וחלקם פחות. לרוב, לימודים באחת האוניברסיטאות יתנו לכם יתרון קל על פני אלו שלמדו באחת המכללות השונות, אך מספר האוניברסיטאות הינו מצומצם ותנאי הקבלה אליהן הופכים קשים יותר עם השנים. בדרך כלל  תנאי הקבלה הם ציון משוקלל של ציוני הבגרות שלכם ושל ציון הפסיכומטרי, ניתן לבצע בדיקה של הציון במחשבון בגרויות ולבדוק אם אתם עומדים בקריטריונים של המוסד אליו אתם מעוניינים להירשם. רף תנאי הקבלה למכללה אומנם לא גבוה כמו באוניברסיטאות השונות, אך ישנם מסלולים בכמה מכללות שגם אליהם רף הקבלה הוא גבוה וזאת עקב הביקוש שנוצר משמה הטוב של המכללה. 

כמה כללי אצבע שחשוב שתכירו בטרם תירשמו למוסד לימודים כלשהו:

  1. הקשיבו לקול הפנימי שלכם. רק אתם יודעים מה אתם רוצים לעשות, ממה תיהנו בעתיד, ובמה תרצו לעסוק. אם תבחרו תחום שתאהבו יהיה לכם קל להתבלט ולהצליח.
  2. שוק העבודה הוא דינמי וכל עבודה מכבדת את בעליה. אל תתפתו ללמוד משהו רק בגלל שאימא שלכם רוצה או בגלל ששמעתם שזה מקצוע מגניב. לעיתים לימודים של מקצוע שווה בשוק העבודה יותר מלימודי תואר.
  3. בבחירת מקצוע הלימודים מומלץ שתהיו עם רגליים על הקרקע, ורצוי ללמוד מקצוע שיוביל אתכם לכיוון של פרנסה כלשהי – קחו בחשבון את העתיד וחישבו איך מה שאתם לומדים יכול להפוך למקצוע.
  4. תנסו לחוות ולחקור אודות מקצועות שאתם לא מכירים. שוק העבודה דינאמי וישנם מקצועות חדשים ונדרשים – שאם תכוונו אליהם תוכלו להבטיח את עתידכם, לפחות מבחינה כלכלית ותעסוקתית.

כמובן שכל בחירה אותה תעשו ניתנת לתיקון ולשינוי – בכל אחד משלבי הלימודים ואף אחריהם – אנשים משתנים, משנים העדפות, מגלים על עצמם דברים במהלך החיים ושואפים למצות את עצמם בדרכים אחרות. בחירה מושכלת של נתיב הלימודים יכולה למנוע זעזועים בעתיד ולהבטיח קריירה שבה תלכו לעבודה בראש מורם, תמצו את עצמכם וזה לא מעט בימינו.  

שתף |