איכות מבצעים רכישה בטוחה SSL שביעות רצון לקוחות שירות לקוחות
רכוש עבודה פרסם עבודה

בחירת מקצוע הלימודים הנכון והמרוויח ביותר

דף הבית >> מאמרים >> בחירת מקצוע הלימודים הנכון והמרוויח ביותר

החלק החשוב והעיקרי בדרך להבטחת קריירה משגשגת ומכניסה הוא בחירת מקצוע הלימודים הנכון. כמובן שלמשוואה עוד גורמים רבים, ומזל וקשרים עדיין מהווים פקטור חשוב, אך אם תשכילו לבחור את המקצוע הנכון – זה שיהיה חיוני למשק ויהיה לו ביקוש תגדילו את הסיכוי שלכם להשתלב בשוק העבודה הלא פשוט ולקבל משכורת גבוהה – ובכך לסלול את השביל בדרך לקריירה משגשגת ומכניסה.

אז מה הכי ישתלם לכם ללמוד?  לפי סקר שערכו המועצה להשכלה גבוהה וחברות ההשמה השונות אלו שלמדו מדעי המחשב, סטטיסטיקה ומתמטיקה הם אלו שיצאו הכי נשכרים מעבודותיהם אחרי הלימודים. משכורת ממוצעת מהנדס תוכנה או מתכנת java נעה סביב ה – 15-18 ואילו מהנדס מערכות ירוויח אחרי שנתיים בין 22-25. יחד עם זאת חובה לציין באותה נשימה כי שוק ההייטק הינו שוק מאוד תחרותי, עם שינויים רבים – ומי ששולט בו הם לרוב הצעירים והאפשרויות קידום בו הם יחסית נמוכות.

במקום השני הגיעו מקצועות ההנדסה, מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה, הנדסה אזרחית והאדריכלות עם שכר ממוצע של 10,000 ₪ לחודש. אדריכלות הינו מקצוע מבוקש בגלל התפיסה המוטעית של האנשים את המקצוע ולא מבינים את העבודה הסיזיפית ואת המרורים שעוברים האדריכלים הצעירים בדרך. אחת הבעיות במקצוע האדריכלות היא שהתשובה לשאלה היכן למדת מהווה גורם בתלוש השכר שלכם: אלו שסיימו אדריכלות באוניברסיטת תל אביב ירוויחו בממוצע 15,000 שח לעומת חבריהם שלמדו במקומות אחרים וירוויחו רק כ- 10,000 ₪. במרחק לא רב ובמקום השלישי נמצאים לימודי מנהל עסקים. גם כאן ישנה חשיבות איפה למדתם – אלו שלמדו באוניברסיטה העברית בירושלים יופלו לטובה לעומת עמיתיהם שלמדו בשאר המוסדות. 

מקצועות הלימוד שסוגרים את הרשימה ונחשבים כהכי לא משתלמים ללמוד אותם מבחינת שכר הם מקצועות מדעי הטבע והחיים השונים וכן מקצועות החינוך וההוראה. בוגרים בפקולטות אלו משתכרים בתום הלימודים ולרוב גם שנים אחר כך בין 5500 - 7500ש"ח בממוצע. אלו שלמדו חינוך והוראה סביר להניח שיכנסו למעגל העבודה וזאת בשל המחסור הרב באנשי חינוך וזאת לעומת עמיתיהם לתחתית הרשימה שמלבד המשכורת הנמוכה אף יתקשו עד מאוד למצוא עבודה.

למרות כל האמור לעיל, חובה לציין שמשכורת זה לא תכלית הכל. ישנם לא מעט אנשים שהיו עילוי בתפקידם, נמצאו בתפקידי מפתח והרוויחו טוב מאוד ולמרות הכל עזבו את העבודה שלהם "בצו הלב והנפש. אנשים אלו הלכו לעסוק במה שמשך אותם, הלהיב אותם ושהייתה להם תשוקה אליו או סתם בגלל שהם חלמו לעשות את זה מאז היותם ילדים –  זה משהו שהוא מעבר לכסף ויוקרה. לדבריהם למרות שהיום הם מרוויחים פחות – הם הרבה (בדגש על הרבה) יותר מאושרים. "החיים קצרים מדי  בשביל לבזבז אותם בציפייה מסוף שבוע אחד למשנהו במקרה הטוב, ולגיל הפרישה במקרה הרע".

משכורת גבוהה לא תקנה לכם אושר אך חשוב לזכור שגם עבודת חייכם לא תעשה אתכם מאושרים אם תרעבו ללחם. לפני שתבחרו מה ללמוד חשוב שתבינו מה מעניין ומה מושך אתכם ולאחר מכן תנסו להבין מהם המקצועות הרלבנטיים הקיימים בתחומים אלו – ותנסו לכוון לאלו הרלבנטיים לגביכם. כך או כך אל תשכחו שלא משתנה במה תבחרו תמיד ניתן לשנות, לשפר ולשדרג את מעמדכם ואת הכיוון אותו בחרתם ללמוד. בהצלחה

שתף |